Důležité!!!!

Již nějakou dobu koluje na internetu informace o chybě ve starším vydání Firmwaru pro routerboardy od společnosti Mikrotik.
Jinak velice oblíbené a spolehlivé routery, můžou se špatným nastavením stát časovanou bombou ve smyslu ztrát dat a napadení celé lokální sítě.
Aktuálně se útoky botnetu natolik zvýšil, že se napadeným může stát kdokoliv.

Od 1.4.2018 mohou být zaznamenány krátkodobé výpadky na síti, právě kvůli upgrade sítě. 
Pokud bude výpadek delší než 20-30 min. určitě neváhejte zavolat a nebo aspoň napsat smsku na mobil: 775 668 334 a nebo na infolinku JM-Netu: 211 222 000.

Info: JM-Net 30.4.2018:
Pokud používate routery od MikroTik tak prosím při čtení této informace zbystřete. U starších verzí (nižších než 6.38.4) se vyskytuje chyba v kódu, která umožňuje útočníkovi zapnutí skriptu na Vašem zařízení. Této chyby nyní využívá jeden z internetových botnetů, který se velmi rychle šíří. Aktuálně jsme identifikovali již 6 zařízení v naší síti. Doporučujeme aktualizaci všech zařízení s RouterOS Mikrotik.

Info: ABC-Net 30.4.2018:
Doporučujeme upgrade všech zařízení s RouterOS Mikrotik, která mají veřejnou IP adresu a mají verzi RouterOS nižší než 6.38.4. Důvodem je botnet, známý jako „Chimay Red“. V současné době tento botnet skenuje náhodně veřejné IP adresy a zjišťuje, zda na nich nejsou otevřené porty Winboxu (8291) nebo webového rozhraní (80). Pokud jsou uvedené porty bez omezení otevřené a je na nich starší verze systému, může dojít k zavirování. Ve výchozím nastavení, je vzdálený přístup na tyto porty zakázaný, pokud jste ho tedy z nějakého důvodu otevřeli, je nutné zkontrolovat verzi RouterOS Mikrotiku a případně jej aktualizovat.

Stanislav Kalaš
Správce sítě ABC-Net a JM-Net